Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się w dniu 24 lutego b.r. o godz. 3.45, pierwsze pociągi z osobami opuszczającymi Ukrainę z obawy o życie i zdrowie zaczęły docierać do przejść granicznych naszego województwa już 25 lutego z samego rana.
ZO PKPS w Przemyślu podjął natychmiastowe działania, czynnie angażując się w bieżącą pomoc w oparciu o zaangażowanie pracowników i wolontariuszy.
W celu ułatwienia kontaktów z Obywatelami Ukrainy wśród wolontariuszy znalazły się osoby posługujące się językiem ukraińskim.
Działania podjęte przez organizację:
Dworzec PKP – wydawanie gorących posiłków i kanapek osobom bezpośrednio przyjeżdżającym z Ukrainy. Posiłki przygotowywane były w biurze organizacji oraz dostarczane przez osoby współpracujące z Naszą organizacją.
Punkty tymczasowego pobytu zorganizowane w placówkach szkolnych - w salach gimnastycznych i innych udostępnionych pomieszczeniach odbywały się całodobowe dyżury wolontariuszy, zapewniono pomoc w segregowaniu odzieży oraz przygotowywaniu posiłków, a także opiekuńczą i animacyjną pomoc prowadzoną na rzecz dzieci.
Zbiórki odzieży i żywności oraz wszystkich produktów niezbędnych obywatelom Ukrainy.
Z wykorzystaniem osobistych kontaktów udało się nawiązać współpracę z zagranicznymi ofiarodawcami z Palermo oraz zorganizować bezpłatny transport.
W magazynie PKPS w Przemyślu przy ul. Monte Cassino 18 we współpracy z Prezydentem Miasta Przemyśla zorganizowano punkt odbioru pomocy materialnej i żywnościowej dla uchodźców zamieszkałych czasowo na terenie miasta Przemyśla u przemyskich rodzin.
Udział w pomocy informacyjnej dotyczącej alokacji miejsc w obrębie miasta, powiatu, województwa i kraju.
Bardzo znaczącą pomoc w działaniach na rzecz zaspokojenia potrzeb uchodźców stanowi pomoc przekazana przez naszą partnerską organizację z Francji SECOURS POPULAIRE FRANCAIS.
Z przekazanych środków finansowych do punktów pomocy zostały zakupione następujące sprzęty:
- Centrum Humanitarne przy ul. Lwowskiej 36: 4 lodówki, 5 pralek, 5 suszarek, 4 komplety wózków do sprzątania oraz opłacona usługa deratyzacji i dezynfekcji;
- Szkoła Podstawowa nr 11: 1 pralka, 1 suszarka;
- Szkoła Podstawowa nr 5: 1 pralka , 1 suszarka;
- Szkoła Podstawowa nr 14: 1 pralka, 1 suszarka;
- I Liceum Ogólnokształcące: 1 lodówka;
- II Liceum Ogólnokształcące: 1 pralka, 1 suszarka;
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy: 1 zamrażarka.
Ponadto zakupione zostały paczki żywnościowe i paczki z artykułami chemicznymi.
Obecnie na bieżąco obserwujemy rozwój sytuacji i jesteśmy gotowi do działań w odpowiedzi na nieustannie pojawiające się potrzeby.